ZUMBA

ZUMBA® je taneční fitness hodina inspirovaná latinskoamerickou hudbou a latinskoamerickými rytmy.Vzniká tak dynamický,zábavný,vesely a účinný fitness program.

V ZUMBA® hodině se kombinují rychlé a pomalé rytmy,využívá se principu intervalového tréninku a dochází k efektivnímu spalování tuků,formování celého těla a posílení kardiovaskulárního systému.

Na hodinu může přijít každý,zvládnou ji i lidé bez příchozí taneční či fitness zkušenosti.Zvládne ji každý.Stačí poslouchat hudbu a sledovat instruktora.

ZUMBA® JE ZÁBAVA – je to jakési „maskované cvičení“ ,kdy se účastníci výborně baví,odreagují,poslechnou si skvělou hudbu a udělají něco pro své zdraví.

ZUMBA® JE JINÁ – díky hudbě,krokům,pohybům,energii….Působí úžasně na tělo i mysl,zlepšuje sebedůvěru a sebejistotu.

ZUMBA® JE SNADNÁ – je určena pro všechny s jakoukoliv kondicí,v jakémkoliv věku.

ZUMBA ®JE ÚČINNÁ – je to kardiocvičení se složkami posilovacího a tvarovacího cvičení,čímž dochází k formování celého těla.

 

oficiální ZUMBA® stránky www.zumba.com

 

Zumba® a Zumba Fitness® jsou registrované ochranné známky Zumba Fitness, LLC

HISTORIE

Alberto „Beto“ Perez je tvůrčím duchem revolučního fitness programu jménem Zumba.

Beto začal s tancem už jako chlapec, ve svém rodném městě Cali v jižní části jihoamerického státu Kolumbie. Jako teenager si přivydělával jako tanečník. Později po studiích na prestižní Brazilské taneční akademii Marie Sanford vedl lekce stepu, funku, jazzu a moderního tance. Stal se také osobním trenérem a fitness instruktorem.

Jednoho dne, když dorazil na lekci, si uvědomil, že svou hudbu na aerobic nechal doma. Zaimprovizoval a z batohu vytáhl několik oblíbených nahrávek latinsko-americké hudby. Vložil je do přehrávače a odučil svou první lekci Zumby.

Do několika měsíců po první hodině se Betova nová metoda uchytila a v Cali se stal tak populární, že hvězdná zpěvačka Shakira si ho najala jako choreografa svého alba „Pies Dezcalsos“

V roce 2000 se Beto rozhodl pro velkou změnu a přestěhoval se do spojených států. Zpočátku se protloukal všelijak, ale netrvalo dlouho a už v roce 2001 jeho nový styl zaujal dva podnikatele – Alberta Perlmana a Alberta Aghionu. Tito tři muži založili společnost Zumba Fitness, LLC, světovou společnost vycházející z Betovy metody fitness cvičení.

Zumba se tak začala šířit do celého světa a našla si miliony příznivců.

více na : zumbastudio.cz/co-je-zumba/historie

RYTMY

MERENGUE – jeden z nejjednodušších rytmů.Připomíná pochodování,důraz je kladen na každou dobu.Jako země původu se uvádí buď Dominikánská republika či Haiti a Sando Domingo.Typickými nástroji jsou tambora,buben bongo,trubky mambo a guiro.

SALSA – je směsí mnoha karibských kultur.Odráží se v ní kubánské,africké a španělské vlivy.Salsa má specifický rytmus,hudba hraje ve 4/4 rytmu,ale působí jako 3/4.Čtvrtá doba je tzv.hluchá.Typickým nástrojem jsou ozvučná dřívka (clave),ale i tympany,kongo,trumpeta,trombón.Salsa je v překladu ze španělštiny „pikantní omáčka“.

CUMBIA – tanec pocházející z Kolumbie s patrnými africkými a evropskými vlivy.Původně se jednalo o tanec otroků,jež měli na jedné noze přivázanou kouli a nemohli s tou nohou tak dobře pohybovat.Tato noha se jakoby „plouží“ za druhou nohou.Původně se užívalo jen perkusí a vokálů,později se přidalo více nástrojů jako guiro,akordeon a tambor.

REGGAETON – moderní tanec ovlivněn hlavně Jamajkou,velice oblíbený v Portoriku a Panamě.Kombinuje prvky hip-hopu a latinskoamerické hudby.Typickým nástrojem je buben.

BELLY DANCE – orientální tanec s hlubokými kořeny,tradičně spojován s ženskými harémy Středního východu.

CHA – CHA -tanec kubánského původu.Je velmi bezstarostná a svěží,její základy vzešly z tanců mambo a rumba.

FLAMENCO – tanec za jehož kolébku je považována Andalusie,pravděpodobně vychází z podobného cikánského tance.Velmi temperamentní tanec.Typické jsou kytary.

MAMBO – má původ v Karibiku,vyvinul se pravděpodobně z rumby.Tanec plný života,pohybů pánve a rychlých pohybů nohou.

SAMBA – pochází z Brazílie a je velice energická,plná vášně a temperamentu.Často označována jako tanec karnevalů.Slovo „samba“ pochází z portugalštiny kde „semba“ v překladu znamená „božská tanečnice“.

QUEBRADITA – taneční styl kombinující country westernové kroky,merengue a lehkou akrobacii.Původ je v Mexiku.

CALYPSO – původ je v Karibiku.Pravděpodobně se vyvinulo z trinidadské calendy,což byly písně,kterými oslavovalo „černé obyvatelstvo“ zrušení otrokářství.

BOLLYWOOD – indický filmový tanec.Jedná se o indický lidový tanec obohacený o prvky latinskoamerické,španělské a orientální.

BACHATA – původem z Dominikánské republiky.Romantický tanec kde převažují smutné texty.Původní název byl Amargue,což znamená „hořký“.

AFRICKÝ TANEC – tanec pocházející z Afriky.Afričtí tanečníci svým tancem vyjadřují své pocity,emoce a vztahy.Tanec má v Africe obrovský a hluboký smysl.